W niedzielę 10 czerwca na Placu Jana Pawła II odbyła się Miejska Wystawa Zabytkowych Motocykli. Było to ostatnie wydarzenie przygotowane na obchody święta miasta.
Już po raz ósmy mieliśmy przyjemność gościć w Wąbrzeźnie pasjonatów „motozabytków” niemal z całej Polski. Podczas wystawy można było podziwiać ponad 150 zabytkowych motocykli zarówno zagranicznych, jak i polskich marek. Wśród nich znalazły się słynne Sokoły, Junaki, SHL, WSK i kultowe dziś Komary.
Dodatkowo uczestnicy spotkania mogli wziąć udział w specjalnie zorganizowanych na tę okazję konkursach. Statuetkę i nagrodę za najlepszą stylizację otrzymali Mieczysław Łata z Radzynia Chełmińskiego i Dariusz Wiśniewski z Wąbrzeźna. Natomiast najstarszymi motorami ósmej edycji wąbrzeskiej wystawy okazały się: NSU 251 z 1928 roku Krzysztofa Woźniaka z Osięcin oraz DKW E 200 z 1928 roku – Bartosza Szambelana z Łabiszyna. Statuetkę Najoryginalniejszy motocykl otrzymał Ryszard Repeć z Kowalewa Pom., który przyjechał WSK PUK.
Organizowana już od kilku lat impreza to również wspólna zabawa i konkurencje przygotowane specjalnie dla naszych gości. Wśród zwycięzców konkursu „najcichszy motocykl” znaleźli się Marek Kawecki z Tlenia oraz Stanisław Socha z Torunia. Natomiast właścicielami „najgłośniejszego motocykla” są Przemysław Czerwiński z Kornatowa i Krzysztof Fabiszewski z Rypina. Inną z konkurencji, która cieszyła się dużym zainteresowaniem była „najwolniejsza jazda”. Tutaj na podium stanęli Dominik Kowalczyk
z Inowrocławia, Przemysław Urbański z Kowalewa Pom. oraz Krzysztof Fabiszewski z Rypina. Natomiast najlepszy rzut butem motocyklisty wykonał Przemysław Czerwiński z Kornatowa. Gratulujemy!
Wszyscy zarejestrowani w biurze organizacyjnym otrzymali od organizatorów gadżety promocyjne i poczęstunek. Natomiast zwycięzcy poszczególnych kategorii okolicznościowe statuetki, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Z roku na rok do Wąbrzeźna przyjeżdża coraz więcej pasjonatów starej motoryzacji. Ich pojazdy reprezentujące inną epokę niejednokrotnie zmuszają do wspomnień i refleksji. Dla jednych są to tylko zabytkowe eksponaty warte zobaczenia, dla innych kawałek historii i własnego życia.
W ten oto sposób wąbrzeski rynek zamienił się w mobilną wystawę, podczas której każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pogoda dopisała i dopisali niezmiennie już od lat miłośnicy „lśniących rumaków”. Wystawa Zabytkowych Motocykli zakończona została zwiedzaniem nowej strażnicy PSP i spotkaniem przy grillu w Niedźwiedziu.
Dziękujemy wszystkim za miłe słowa, ale przede wszystkim za to, że i tym razem byliście z nami. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie za możliwość zwiedzenia strażnicy i przeprowadzenie kampanii edukacyjnej dotyczącej udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach z udziałem motocykli. Słowa wdzięczności kierujemy również pod adresem państwa Stefanii i Jana Smoleńskich za udostępnienie terenu dworsko – parkowego na organizację spotkania plenerowego wieńczącego rajd. Wsparcie organizacyjne otrzymaliśmy również od Witolda Rękasa i Piotra Górskiego – dziękujemy! Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Wąbrzeźna Leszek Kawski.
Organizatorem przygotowanej wystawy był Wąbrzeski Dom Kultury, natomiast współorganizatorem Automobilklub Toruński Delegatura Wąbrzeźno. Patronat medialny objęli Gazeta Pomorska, Tygodnik Regionu Wąbrzeskiego CWA, Automobilista, Radio PiK, Radio WAWA oraz Miejska Telewizja Kablowa.