Lepiej raz coś zobaczyć niż dziesięć razy o tym przeczytać czy usłyszeć.
U dzieci charakterystyczną cechą jest naturalna, wrodzona aktywność poznawcza. Proces nabywania wiedzy i umiejętności przez dzieci nie odbywa się w sposób bierny. Dziecko podczas uczenia się musi być aktywne. Jego nauka wynika z eksperymentowania, odkrywania i praktycznego działania. Jak głosi powiedzenie – lepiej raz coś zobaczyć niż dziesięć razy o tym przeczytać czy usłyszeć. W związku z tym, wycieczki oraz spacery zaliczyć można do najskuteczniejszych środków dydaktycznych, nazywanych także często pomocami naukowymi.
26 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych „Świetliki” i „Żabki” wraz z opiekunkami Jolantą Grabowską, Beatą Wiśniewską, Barbarą Kłodawską i Jolantą Lewandowską, uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do Torunia. Odwiedziły Manufakturę Cukierków, Teatr Baj Pomorski oraz spacerowały ulicami Starego Miasta.
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, skąd się biorą słowa? Jak to się dzieje, że pojedyncze literki dobierają się w pary, tworzą rodziny, które zostają wyrazami? I jak można się nimi bawić? Dzieci obejrzały spektakl ,,Literkowo” przygotowany przez Martę Parfieniuk-Białowicz i Edytę Soboczyńską. Było to przedstawienie poświęcone najmłodszym widzom. Krótkie wierszowane wyliczanki wciągały dzieci do dobrej zabawy! Magiczna kraina Literkowo okazała się miejscem wspaniałych przygód i rozbudziła w dzieciach chęć do poznawania świata liter.
Spektakl stymulował rozwój mowy i naukę czytania na etapie wczesnodziecięcym. Robił to poprzez połączenie walorów edukacyjnych z wspólną zabawą!
Dzieci wzięły też udział w warsztatach robienia lizaków w Manufakturze Cukierków.
W tym słodkim miejscu wszystkie produkty wykonuje się ręcznie począwszy od wylania gorącego karmelu na granitowy blat, po zabarwienie, nadanie mu smaku oraz krojenie. Karmelki produkowane w blisko 80 smakach oraz 150 wzorach. Dzieci otrzymały słodki poczęstunek. Wizyta w tym miejscu to połączenie edukacji z zabawą, niezapomniana moc wrażeń oraz słodkie wspomnienia.
Nie mogło zabraknąć spotkania z Mikołajem Kopernikiem, którego dzieci miały możliwość poznać podczas realizacji tematu „Gwiazdy na niebie”.
Wycieczki dzieci w wieku młodszym to między innymi źródło trwałych wrażeń i spostrzeżeń niezbędnych do kształtowania się myślenia, pamięci, uwagi, tworzenia pojęć. To doświadczanie rzeczywistości wielozmysłowo – słucham, patrzę, badam, doświadczam, kojarzę fakty i organizuje tę wiedzę w zespół doświadczeń o świecie niezbędny w procesie przygotowania dzieci do konkursów, quizów, itp. Wpływają na kształtowanie uczuć patriotycznych – poczucia dumy narodowej, wytwarzania więzi dziecka ze środowiskiem,
w którym dziecko żyje. To rozbudzanie zainteresowania, ciekawości poznawczej i wyrabianie wrażliwość na piękno. Są źródłem wyzwalającym pozytywne emocje – radość, zadowolenie, ciekawość.
Beata Wiśniewska, SP 2
Foto. SP 2