Mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej zainaugurowano obchody Dni Kultury Chrześcijańskiej w Wąbrzeźnie. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta WDK pod batutą Wojciecha Czapiewskiego.
Nabożeństwo poprowadzili ks. dr. Jan Kalinowski i ks. Paweł Dąbrowski podkreślając znaczenie i rolę kultury chrześcijańskiej w życiu każdego człowieka. Następnie otwarta została wystawa pokonkursowa połączona z wręczeniem nagród laureatom konkursu „Anioł mój dobry duch”. W inicjatywie ogłoszonej przez WDK udział wzięło niemal 100 artystów, którzy nadesłali swoje prace z różnych zakątków Polski. Dostarczone prace wykonane były w formie przestrzennej m.in. z masy gipsowej, drewna oraz sznurka. Nie zabrakło również obrazów ukazujących anioła w różnych formach plastycznych.
Wyniki konkursu:
I miejsce Justyna Meyer, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Płużnicy
II miejsce Laura Grabowski, Szkoła Podstawowa nr 3 w Wąbrzeźnie
II miejsce Agnieszka Dembończyk, Zbrosławice
III miejsce Amelia Chmiel, Szkoła Podstawowa w Zieleniu
III miejsce Iwona Madej, Środowiskowy Dom Samopomocy Wronie
Wyróżnienia: Agnieszka Wyrwińska, WTZ „Wiatrak” z Bydgoszczy, Lena Gajewska, Sekcja artystyczna WDK, Aleksandra Czarnowska, Szkoła Podstawowa nr 3, Wiktor Afelt, SOSzW w Dębowej Łące, Martyna Szymańska, Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie, Mirosława Dokowska, DPS Wąbrzeźno, Amelia Pawluczuk, Bielskie Centrum Kultury, Biała Podlaska.
Wszyscy laureaci otrzymali z rąk ks. dr. Jana Kalinowskiego i ks. Dziekana Kazimierza Śmigeckiego nagrody rzeczowe i dyplomy. Wystawę można oglądać w wąbrzeskim Sanktuarium do 7 maja.
Tuż po rozstrzygnięciu konkursu w Oratorium przy kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza odbyła się prelekcja, połączona z promocją najnowszej publikacji poświęconej wąbrzeskiej działaczce społecznej – Adeli Łukiewskiej. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać biografię oraz historię działalności tej niezwykłej kobiety, którą przedstawił regionalista Paweł Becker.
Adela Łukiewska urodziła się w Feliksowie niedaleko Wąbrzeźna. W czasie I wojny światowej zajmowała się m.in. kwaterunkiem żołnierzy polskich w mieście. Zawsze pomagała biednym i potrzebującym organizując różnego rodzaju zbiórki. Przez wiele lat przewodniczyła Towarzystwu Pań Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo w Wąbrzeźnie.
Za swoje zasługi otrzymała od władz miejskich album z unikatowymi zdjęciami Wąbrzeźna, który obecnie został wydany na nowo i jest wydawnictwem przywracającym pamięć o wąbrzeskiej filantropce. Publikacja zawiera również zdjęcia z okresu jej działalności. Nowe wydanie jest opatrzone wstępem, który przygotował Paweł Becker.
Wszystkich, którzy chcieliby nabyć „Album Adeli Łukiewskiej” prosimy o kontakt z WDK, tel. 56 688 17 27, wew. 24. Od 2 maja książka będzie dostępna w MPI.
Dorota Otremba, WDK
Fot. WDK