Zastępca burmistrza Wojciech Bereza wziął udział w wykładzie Aleksandry Kurek na temat regionalnych cymeliów. Wykładowi towarzyszyła wystawa.
Ostatni wykład słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku dotyczył regionalnych cymeliów. Został wygłoszony przez Aleksandrę Kurek – dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wąbrzeźnie. Ciekawy temat wykładu zwabił do WDK nie tylko studentów, ale i innych słuchaczy, wśród których był również zastępca burmistrza Wojciech Bereza.
– Największą ilość zbiorów zawdzięczamy Witalisowi Szlachcikowskiemu regionaliście, kronikarzowi i patronowi naszej biblioteki – mówiła Aleksandra Kurek. – Aż 70% naszych zbiorów to jego maszynopisy. Natomiast najstarszym opracowaniem, którym możemy pochwalić się, jest „Historia powiatu wąbrzeskiego i jego miejscowości” Benno Heyma, wydana w 1902 r. w języku niemieckim. Wąbrzeskie regionalia zostały podzielone na publikacje, maszynopisy, rękopisy, prace magisterskie, dyplomowe, konkursowe, dokumenty z życia społecznego, wycinki prasowe, na regionalne zbiory, kartoteki i bieżącą bibliografię. Te ciekawe i cenne dla naszej lokalnej historii zbiory słuchacze mogli obejrzeć na wystawie, która towarzyszyła wykładowi. Na co dzień można z nich korzystać w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ul. Wolności.