Na spotkaniu z Szymonem Hołownią sala wypełniona była po brzegi. Sprzedano prawie wszystkie jego książki.
W ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki, realizowanego w naszej bibliotece, 6 listopada gościliśmy w Wąbrzeźnie Szymona Hołownię.
Szerokiej publiczności znany z prowadzenia popularnych programów w stacji TVN „Mam talent” i „Mamy Cię”, Szymon Hołownia to przede wszystkim dziennikarz, publicysta i pisarz. Dwukrotny laureat nagrody Grand Press. Wydał kilkanaście książek o tematyce społecznej i religijnej. Założył i prowadzi Fundację Kasisi oraz Fundację Dobra Fabryka, które finansują działalność m.in. Domu Dziecka w Kasisi (Zambia) i hospicjum w Kabudze (Rwanda). Jest także Ambasadorem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
Spotkanie w Wąbrzeźnie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, sala wypełniła się po brzegi, sprzedały się też prawie wszystkie książki naszego gościa. Rozmowę prowadziła dyrektor MiPBP w Wąbrzeźnie Aleksandra Kurek. Zapytany o swoje pisarstwo Szymon Hołownia odpowiedział, że pisze książki powodowany ciekawością, historie, które opisuje poruszyły go osobiście, ale nie ma ambicji, aby zbawiać swoich czytelników. „Lubię się dzielić swoimi spostrzeżeniami – dodał nasz gość – ale nie mam ochoty być katechetą całego świata”. Od pisarstwa prowadząca przeszła do działalności charytatywnej dziennikarza. Prowadzenie dwóch fundacji, które pomagają ludziom na innym kontynencie wymaga ogromnej pracy i trudu, ale daje też wielką satysfakcję. Zapytany skąd pomysł stworzenia organizacji, która będzie opiekowała się dziećmi właśnie z Afryki, Hołownia wyjaśnił, że na początku pomagał mieszkańcom sierocińca w Kasisi z własnych pieniędzy, bo właśnie te dzieci los postawił na jego drodze. Dziś pod opieką Domu Dziecka w Kasisi jest 250 dzieciaków, którym fundacja zapewnia żywność, leki, ubrania. Obie fundacje Szymona Hołowni działają na zasadzie crowdfundingu, czyli finansowania społecznościowego, proszą o drobne, ale regularne wpłaty. Dziennikarz apelował, by nie lamentować, że świat jest zły, okrutny i niesprawiedliwy, ale starać się go naprawiać, począwszy od siebie, od tego co wokół, po prostu zacząć działać. Podkreślał, że on sam robi to z czysto egoistycznych pobudek, aby zasłużyć na zbawienie, bo też nigdy nie wiadomo ile czasu nam jeszcze zostało…
Na zakończenia spotkania nasz gość rozdawał autografy, każdy z dobrym życzeniem na przyszłość. A w prezencie pożegnalnym od wąbrzeskiej biblioteki otrzymał dwie publikacje dotycząca Ojca Bernarda i obiecał opisać tę postać w kolejnej odsłonie swojej książki o świętych.
W naszej bibliotece znajdziecie Państwo następujące książki autorstwa Szymona Hołowni: Bóg, kasa i rock’n’roll (napisana wspólnie z Marcinem Prokopem), Holyfood czyli 10 przepisów na smaczne i zdrowe życie duchowe, Instrukcja obsługi solniczki: felietony z „Tygodnika Powszechnego” , Jak robić dobrze, Ludzie na walizkach: nowe historie , Monopol na zbawienie.
Zapraszamy do wypożyczalni i życzymy ciekawej lektury.
Agnieszka Błaszak, MiPBP
Foto. MiPBP