To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku, był okazją do wprowadzenia dzieci w magiczny świat bajek, baśni, opowiadań i wierszy. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Uczniowie klas 0-III zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej, żeby posłuchać głośnego czytania. Nauczyciel bibliotekarz czytał takie utwory jak: „Tupcio Chrupcio”, Szewczyk Dratewka”, „Brzydkie kaczątko”, „Piątka z Zakątka”, wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.
Tego dnia również starsi uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami języka polskiego włączyli się do akcji, czytając głośno swoim rówieśnikom wybrane fragmenty ulubionych książek lub lektur szkolnych. Uczniowie przygotowali się do prezentacji tekstów w domu. Niektóre interpretacje były wręcz „aktorskie”, koledzy z zaciekawieniem słuchali i prosili o dłuższy fragment. Jak widać głośne czytanie podoba się nie tylko młodszym dzieciom.
Dlatego zachęcamy wszystkich do czytania swoim pociechom. Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy to robić jak najczęściej, zarówno w domu, jak i w szkole. Bo dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania. Tak spędzony wspólnie czas procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej się zrozumieć.
Poza tym uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że głośne czytanie pozwala na lepsze zrozumienie czytane tekstu.
HB, AK – SP 3
Foto. SP 3