19 października Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną odwiedzili uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dębowej Łące.
Piętnastoosobowa grupa, pod opieką terapeutów Anny Jagiełło i Barbary Belcarskiej, uczestniczyła w lekcji biblioterapeutycznej. Jej tematem była Wisła. Motyw Królowej Polskich Rzek powraca w różnorakich działaniach wąbrzeskiej książnicy z uwagi na Rok Wisły, ogłoszony prze Sejm RP w 2017 r. Prowadząca zajęcia, dyrektor MiPBP Aleksandra Kurek skupiła się na przedstawieniu historycznego szlaku rzeki. Opowiedziała o „złotym okresie” żeglugi wiślanej, który rozpoczął się w XV wieku i trwał przez kolejne trzy stulecia. Informacje o spławianych Wisłą towarach, portach rzecznych, niełatwej a zapomnianej już dziś pracy flisaków ubarwiła „wiślana” poezja. Współcześnie, ekonomiczne znaczenie Wisły, jako szlaku transportowego jest niewielkie, jednak stanowi ona piękny symbol polskości i płynie chyba przez wszystkie polskie serca. Nic więc dziwnego, że wielu poetów poświęciło jej swoje strofy. O „wiślanym flisowaniu” opowiadał już w XVI w. słynny renesansowy poeta Sebastian Fabian Klonowic. W XIX w. pisał o rzece Wincenty Pol w wierszu „Do Wisły”. Pisali o niej Mieczysław Jastrun a także Krzysztof Kamil Baczyński. Wreszcie nasz regionalny twórca Henryk Klimek odnotował:
„Nad Wisłą jak wstęga, błękitną jak niebo,
gdzie Ziemia Pomorska do Kujaw dochodzi,
jest Toruń, gród sławny i lud dumny z tego,
że tu się Mikołaj Kopernik urodził…”
Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchali czarownych „wiślanych” strof. Poetyckiej refleksji sprzyjała piękna jesienna aura i aromatyczna herbata. Być może niektórzy sami chwycą za pióro by opiewać powaby Wisły.
Dziękujemy uczniom z Dębowej Łąki za przybycie i aktywny udział w lekcji biblioteraoeutycznej.
Wszystkich zainteresowanych tą formą współpracy z Biblioteką zachęcamy do kontaktu pod nr tel. 56 688 28 92; e-mail: xbiblo@poczta.onet.pl
Tekst i foto. MiPBP