Narodowe czytanie w Gimnazjum 2017/18 przykładem promocji czytelnictwa.
Za nami kolejne Narodowe Czytanie. Tym razem w całym kraju prezentowane były fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Po raz kolejny to przedsięwzięcie zostało zorganizowane w Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie, tym razem przy współpracy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Witalisa Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie. Przedstawicielki Biblioteki przygotowały prezentację multimedialną o życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego oraz wystawę zbiorów bibliotecznych, przybliżających sylwetkę autora oraz tematykę jego dzieła, a także barwne dekoracje.
Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane narodowym, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Przypomnijmy. Pięć lat temu Narodowe Czytanie rozpoczęła książka „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Podczas drugiej odsłony akcji w całej Polsce czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. Wybór literatury dostosowaliśmy do potrzeb promocji lektur w gimnazjum i w kolejnym roku, spośród powieści historycznych Henryka Sienkiewicza wybraliśmy i czytaliśmy powieść „Krzyżacy”. W kolejnym roku, czyli w roku 2015 czytaliśmy utwory Bolesława Prusa. Natomiast w ubiegłym roku prezentowaliśmy fragmenty powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
W bieżącym roku promowana jest twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Lektura akcji została wybrana podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Wybrano „Wesele” – tekst wciąż poruszający mądrością i aktualnością – brzmi tak, jakby zostało napisane w dzisiejszych czasach. Tyle w nim bowiem można znaleźć odniesień do współczesnych wydarzeń historycznych, do życia Polaków na początku XXI wieku.
Nie wszyscy wiedzą, że Stanisław Wyspiański to twórca niezwykle wszechstronny. Żył w latach 1869 – 1907, był poetą, dramatopisarzem, malarzem. Wyspiański to wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, zajmował się malarstwem, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika.
W listopadzie 1900r. wziął udział w weselu swego przyjaciela Lucjana Rydla w Bronowicach Małych. Na przyjęciu weselnym zgromadziła się cała elita intelektualna i artystyczna ówczesnego Krakowa. Wśród gości, poza Wyspiańskim, byli również Kazimierz Tetmajer i Tadeusz Boy-Żeleński. Na wesele zaproszono również całą wieś. Ślub stanowił bowiem mezalians, czyli małżeństwo z osobą niższego stanu, co wpisywało się w młodopolską chłopomanię. „Chłopomania” to określenie młodopolskiej mody na folklor, czyli kulturę ludową. Termin odnosi się jednak do powierzchownej fascynacji wiejskim życiem, bez zrozumienia jego istoty. „Chłopomania” stanowiła reakcję na znużenie miejskim życiem. Przejawy tej mody były różne. Młodopolscy artyści i inteligenci żenili się z chłopkami, budowali chałupy i osiedlali na wsi. Panowała moda na wiejskie stroje i wiejską tematykę w twórczości, szczególnie malarskiej. Język, jakim posługują się mieszkańcy Bronowic w „Weselu”, to język stylizowany na gwarę podkrakowskiej wsi.
W przygotowanym fragmencie aktów pierwszego i trzeciego w głównych rolach wystąpili nauczyciele, uczeń i przedstawicielki MiPBP w Wąbrzeźnie.
Pan Młody – Piotr Matuszewski, Panna Młoda – Jolanta Kaczmarczyk, Radczyni –Aleksandra Kure, Haneczka – Krystyna Rybszleger, Zosia – Sabina Olszewska, Klimina – Wiktoria Lipertowicz, Kasper – Wojciech Góralski, Jasiek – Tomasz Puczkarski, Poeta – Maciej Czarnecki.
Całość imprezy czytelniczej uzupełniły prowadzące: Malwina Stopyra, Jagoda Robaczewska – Gapińska, Beata Szewc oraz Małgorzata Karczewska, które w sposób przystępny dla ucznia przybliżyły postać Stanisława Wyspiańskiego.
Dzięki nim obejrzeliśmy wspaniałe widowisko, wsłuchaliśmy się w piękno słowa, w sens wielu zdań Mistrza Wyspiańskiego, które weszły do codziennego języka.
Czytanie dramatu „Wesela” urozmaicone zostało interpretacją Magdy Umer oraz Marka Grechuty, który skomponował muzykę do fragmentu tego utworu, a także muzyką Czesława Niemena.
Młodzież i nauczyciele Gimnazjum z zainteresowaniem wysłuchali przygotowany program czytelniczy. Natomiast uczniowie mieli okazję podziwiać swoich nauczycieli i zaproszonych gości.
Dyrektor Aleksandra Kurek podczas trwania imprezy w ciekawy sposób uzupełniała informacje dotyczące naszego bohatera oraz zaprosiła wszystkich do odwiedzenia Biblioteki Miejskiej i obejrzenia wystawy przygotowanej w Gimnazjum nr 1.
Na zakończenie spotkania dyrektor Ewa Sajkowska podziękowała wszystkim za udział w akcji, a koordynatorkom pomysłu – Małgorzacie Karczewskiej i Marii Przytule–Blonkowskiej, za jej przygotowanie.
Zachętą do odwiedzania naszej szkolnej biblioteki zakończyła się uroczystość Narodowego Czytania w szkole.
Tekst i foto. Gimnazjum nr 1