Nauczyciele z SP 3 wzięli udział w I Ogólnopolskiej Konferencji dla nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej „Wzmacniacz Nauczanki”.
Konferencja, w której wzięłyśmy aktywny udział, odbyła się w dniach 23 i 24 marca w Poznaniu. Organizatorem spotkania była Agencja Pracy Twórczej, a partnerem merytorycznym wydawnictwo „Inspiracje Nauczanki”. Główny cel spotkania to uświadomienie nauczycielom klas wczesnoszkolnych i przedszkolnych, że jakość prowadzonej przez nich edukacji zależy w głównej mierze od ich zaangażowania i pomysłowości.
W pierwszym dniu dowiedziałyśmy się, jak połączyć naukę muzyki z matematyką, a matematyki z muzyką i skomponować z tego dobry duet. Hanna Warchałowska przybliżyła metodę aktywnego słuchania muzyki wg Batti Strauss. Razem nauczyłyśmy się co zrobić, aby dzieci pokochały muzykę i poczuły się jej współtwórcami. Ale to nie wszystko! Dowiedziałyśmy się, że dzięki muzyce możemy zgłębić tajniki matematyki. To była niezwykła śpiewająca matematyczna przygoda.
Kolejna prelegentka – Małgorzata Swędrowska opowiedziała o tym, jak pokazać, że lektury mogą być fascynujące i zapoznała z metodą czytania wrażeniowego, która jest sposobem na to, żeby zarazić dzieci miłością do czytania i wprowadzić je w fascynujący świat lektur, również tych szkolnych.
Eksperymentujmy!, czyli o tym: „Jak pokazać dzieciom, że nauka jest fajna? Jak pokonać pokusę poznawania przyrody tylko na podstawie podręcznika? Jak pokazać dzieciom, że wszędzie dookoła nich czai się mnóstwo fascynujących zjawisk?” – to wszystko przedstawiła Justyna Karpińska, która miała dla uczestników zestaw zaskakujących eksperymentów, mających uczynić z uczniów prawdziwych naukowców i zachęcić ich do dalszych poszukiwań.
W kolejnym punkcie programu konferencji wyruszyłyśmy na wielką wyprawę z Łukaszem Wierzbickim – podróżnikiem i autorem książek przygodowych, który opowiedział o tym, jak zarazić dzieci miłością do przygód. Warto nadmienić, że od nowego roku szkolnego dwie pozycje autora znajdą się w kanonie obowiązkowych lektur dla klas I – III.
O sposobach na wyciszenie klasy i radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami opowiedziała psycholog, trenerka umiejętności psychospołecznych – Joanna Stainke-Kalembka.
Nie obyło się też bez dedukowania, czyli o tym, jak obudzić w dzieciach ciekawość detektywa oraz o nauce matematyki na podstawie metod dedukcji zaczerpniętych od Mai i Lassego – popularnych bohaterów cyklu książek „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”.
Wieczorem wzięłyśmy udział w grze terenowej „Poznaj Poznań”, poprowadzonej przez instruktorkę Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej – Natalię Pawlak oraz uczestniczyłyśmy w Wielkim Quizie Nauczycielskim.
W drugim dniu konferencji odbyły się praktyczne warsztaty. Najpierw wypróbowałyśmy matematyczne receptury, czyli poznałyśmy naukę matematyki poprzez warsztaty kulinarne. Potem napisałyśmy bajkę, poznając jednocześnie praktyczne sposoby na odkrycie w sobie pokładów kreatywności i tworzenie opowieści dydaktycznych na wszystkich poziomach kształcenia wczesnoszkolnego. Na koniec zobaczyłyśmy, co piszczy w przyrodzie – otrzymałyśmy potężną dawkę eksperymentów, które uatrakcyjnią naukę przedmiotów przyrodniczych.
Tego dnia miałyśmy też możliwość odwiedzenia Targów Edukacyjnych – Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży.
Spotkanie w Poznaniu było wielkim świętem edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, na którym poznałyśmy autorów, spotkałyśmy wyjątkowych ludzi, przeżyłyśmy aktywne prelekcje i warsztaty, zaczerpnęłyśmy garściami pomysły i wzmocniłyśmy się do dalszej pracy. Pokazano nam możliwości, jakie dają aktywne formy nauczania, opierające się na pedagogice przygody. Pokazano również, że proces dydaktyczny nie musi odbywać się w szkolnej ławce – najbardziej naturalne formy bazują na doświadczeniu, przeżywaniu, dociekaniu, eksperymentowaniu.
Konferencja „Wzmacniacz Nauczanki” bardzo nas zainspirowała i wzmocniła.
Małgorzata Pieczywok
Lucyna Gajowczyk-Saniewska
Małgorzata Wesołowska
Fot. SP 3