Nikt nie wie, kto wymyślił pierwszą bajkę. Bajki są bowiem przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie. Niektóre ze znanych nam opowieści, takie jak Baśnie z tysiąca i jednej nocy, pochodzą z Bliskiego Wschodu, są bardzo stare. Inne powstały niedawno.
W bajkach są zarówno postacie złe – olbrzymy pożerające ludzi, elfy kradnące nowo narodzone maleństwa, jak i dobre, np. wróżki spełniające życzenia grzecznych dzieci. Bohaterowie odbywają pełne przygód podróże, jeżdżą na smokach i odkrywają skarby. Najbardziej znane zbiory bajek napisali bracia Jacob i Wilhelm Grimm, Charles Perrault i Hans Christian Andersen. Ale są też inni, mniej znani pisarze, których baśnie są warte poznania. W lutym nauczycielki świetlicy zaprosiły uczniów „Trójki” do udziału w konkursie plastyczno-literackim, przeznaczonym dla uczniów klas I-III i IV-VI. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, rozwijanie wyobraźni twórczej, zachęcanie do stosowania oryginalnych technik plastycznych.
Z podanych poniżej bajek należało wybrać jedną, uważnie przeczytać i zmienić zakończenie, czyli sprawić, że losy bohaterów lub bohatera bajki będą inne od zakończenia wymyślonego przez autora. Prace składać się miały z dwóch części: opisu zakończenia i rysunku wykonanego dowolną techniką.
Do wyboru uczniowie mieli:
1. Baśń o korsarzu Palemonie – napisana wierszem przez Jana Brzechwę,
2. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków lub
3. Kopciuszek – napisane przez braci Grimm,
4.Dziewczynka z zapałkami – Hans Ch. Andersena.
W marcu wyłoniono i nagrodzono zwycięzców konkursu w osobach:
I miejsce Wiktoria Gazda 3 b
I miejsce Mateusz Krzemiński 2 b
II miejsce Bartosz Słomski 3 c
III miejsce Kornelia Kolczyńska 3 a
I miejsce Marta Krzemińska 6 c
I miejsce Zofia Warsicka 4 a
II miejsce Mateusz Słomski 6 c
III miejsce Laura Lewandowska 5 b
Zwycięzcom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Nagrodzone prace prezentowane są w świetlicy szkolnej.
Bożena Łamek i Dorota Piotrowicz, SP 3
Fot. SP 3