Uczniowie Gimnazjum nr 1 zrealizowali projekt pn. „PRL w oczach nastolatka – spotkanie z Grzegorzem Bacińskim autorem książki Kamieniem w komunę”.
Projekt realizowany był pod opieką nauczyciela biblioteki Małgorzaty Karczewskiej i polonistki Marii Przytuły – Blonkowksiej.
Książka „Kamieniem w komunę” wydana była w 2014 r. Na okładce książki widnieje nazwisko Apolinary Baca, bo właśnie pod tym pseudonimem kryje się wąbrzeźnianin, historyk Grzegorz Baciński. Kamieniem w komunę opowiada o młodych ludziach, którzy dorastali w czasach PRL. Znajdziemy w niej bunt młodzieży lat 80. – starcia z ZOMO, demonstracje, happeningi, malowanie antyrządowych napisów na murach, druk i kolportaż podziemnej prasy, książek i ulotek. Dla starszych czytelników zapoznanie się z książką jest okazją do wspomnień, a dla młodzieży to możliwość poznania atmosfery czasów dzieciństwa dziadków i rodziców. Przytoczymy za wydawcą, że w książce odnajdziemy: „Okraszony humorem obraz walki Federacja Młodzieży Walczącej, Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz innych młodzieżowych organizacji z komunistycznym reżimem. Młodzi bohaterowie współpracowali z podziemną „Solidarnością”, płacąc często wysoką cenę za swoją niepokorność. Relegowania ze szkół, pobicia, zatrzymania, represje wobec rodzin, dla wielu – to była codzienność. Gdyby jednak nie tacy jak oni – nie byłoby wolnej Polski. Warto podkreślić, że wszystkie opisane w książce historie oparte są na autentycznych wydarzeniach”.
Uczestniczących w spotkaniu szczególnie zainteresował fakt, że ważnym miejscem wydarzeń jest nasze miasto. Chociaż nazwa miejscowości, w której historia się zaczyna, nie pada ani razu, to pojawiają się elementy charakterystyczne dla topografii Wąbrzeźna (np. ta fabryka tapet).
W ramach projektu przygotowano także ciekawą wystawę i gazetki tematyczne. Do najciekawszych eksponatów, które można zobaczyć w gimnazjalnej biblioteki należą motorower marki „Komar”, pralka „Frania”, maszyna do pisania, radio, gramofon, adapter, magnetofon, maszyna dziewiarska, żelazko, charakterystyczną dla tego okresu „słomiankę”, aparat fotograficzny, walizka, latarka, hełm wojskowy, dokumenty, pieniądze, zastawa do picia herbaty w specjalnych koszyczkach, tarcza szkolna, szkolny fartuszek i wiele innych interesujących przedmiotów.
Nasz gość pan Grzegorz Baciński z nieskrywanym zaskoczeniem oglądał zgromadzone eksponaty i dzielił się wspomnieniami. Dla tych, którzy dorastali w epoce PRL – każdy z tych przedmiotów jest znajomy, często wzbudza sentyment. A młodzież przyzwyczajona do nowoczesnego sprzętu z niedowierzaniem przyglądała się tym „zabytkom”.
Gospodarze zadbali o odpowiedni nastrój – organizatorki prezentowały stroje z epoki. Pani M. Karczewska bistorową spódnicę – krzyk mody z okresu PRL, a pani Maria Przytuła-Blonkowska założyła marzenie ówczesnego nastolatka oryginalne jeansy „dzwony” i bistorową bluzkę z rozszerzonymi rękawami. Rozległa się muzyka z taśmy szpulowego odtwarzacza i usłyszeliśmy nagranie w wykonaniu Anny Jantar „ Mój, tylko mój”.
Jednym z celów projektu było przybliżenie uczniom czasów, w których dorastali rodzice i dziadkowie gimnazjalistów. Sprzyja to integracji pokoleń, pełniejszemu zrozumieniu tamtych czasów. Spotkanie z autorem jest ciekawym sposobem na rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Pan Grzegorz Baciński przygotował dla uczniów niespodziankę – podarował książki z autografem. Będzie to miła pamiątka dla uczestników projektu.
W bibliotece promowane są także inne książki odnoszące się do czasów PRL. Zachęcamy uczniów do zapoznania się z literaturą młodzieżową opisującą właśnie tamte czasy „Kwiat kalafiora” Małgorzaty Musierowicz , „Denim blue” Katarzyny Ryrych oraz „Kaktus na parapecie” Magdaleny Zarębskiej.
Warto podkreślić, że w tym roku szkolnym biblioteka pozyskała wiele książek dzięki udziałowi w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.
Wśród zwiedzających wystawę była nie tylko społeczność gimnazjum, ale także uczniowie SP2. Chętnie przysłuchiwali się prezentacji przygotowanej przez uczestników projektu. Potem były rozmowy, opowieści… i w miłym nastroju pożegnaliśmy gości i ich opiekunów. Wystawę mieli okazję także obejrzeć nauczyciele będący już na emeryturze, którzy z pewnym sentymentem wracali pamięcią do tamtych lat.
Dziękujemy serdecznie panu Grzegorzowi Bacińskiemu za ciekawe spotkanie autorskie, za okazaną nam życzliwość.
Podziękowania należą się także rodzicom, którzy wspierali przygotowanie ekspozycji: Beacie Paczkowskiej, Mariannie Ciupak, Katarzynie Kunickiej, Krystynie Tarasiuk, Beacie Borowskiej, Katarzynie i Krzysztofowi Sturmannom, Agnieszce Michałek oraz Bogumile i Władysławowi Łatom.
W grupie, realizującej projekt byli: Roksana Fic – kl. 2d, Mateusz Rzeczewski – kl. 2d, Klaudia Sturmann – kl. 2d, Julia Borowska – kl. 2d, Martyna Ciupak – kl. 1d, Nikola Kuczyńska – kl. 1d, Julia Grabowska – kl. 1d, Miłosz Jurkiewicz – kl. 3d.
Gimnazjum nr 1, M.K.