Już po raz dwunasty w Gimnazjum nr 1 odbyły się uroczyste obchody tego święta.
Dla przypomnienia trzeba dodać, że obchody święta bibliotek szkolnych zostały zainicjowane w roku 1999 przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Jest to święto, którego celem jest zwrócenie uwagi na to, jak ważny udział w edukacji mają biblioteki szkolne.
Książki na wybiegu, czyli „Literackie przebieranki” w tym roku przebiegały pod hasłem „ Bohaterowie naszych lektur” . Na miesiąc przed zabawą każda klasa wylosowała pozycje książkową , za postacie z której uczniowie przebrali się 21 października. W zabawie wzięło udział 13 klas, które zaprezentowały swoje stroje.W tym dniu na korytarzach szkolnych przechadzali się uczniowie prezentujący postacie z lektur szkolnych. W ten niecodzienny sposób uczniowie mają okazję do obcowania z literaturą. Literackie przebieranki stają się zachętą do czytania, bodźcem do tego, aby książka została zauważona i doceniona. Projekt cieszy się dużą popularnością wśród gimnazjalistów a z każdą kolejną edycją wzrasta liczba uczniów, którzy przyłączają się do zabawy. Jest okazją nie tylko do rozwijania czytelnictwa, ale stanowi świetną zabawą, która wyzwala potencjał twórczy młodzieży np. poprzez przygotowanie stroju dla literackiej postaci.
I miejsce uzyskała klasa IIB, która przedstawiła postacie z „ Wiedźmina”. Kolejne drugie miejsce przypadło dla klasy IIA, która wcieliła się w postacie z „ Harrego Pottera”. Dwie klasy zdobyły egzekwio III miejsce klasa I E , która pięknie zaprezentowała bohaterów z „ Wiedźmina” oraz klasa IF, która pokazała postacie wspaniałych rycerzy z „ Krzyżaków” H. Sienkiewicza. Na uwagę zasługują uczniowie z kl.IA, przebrani za postacie z lektury „ W pustyni i w puszczy”. Świetnie bawili się także uczniowie z kl. IB, prezentujący „ Akademię Pana Kleksa”, IC „Pinokia”, ID „ Harrego Pottera”, kl.IIC „ Zemstę”, kl. IID „ Opowieści z Narni”. „Hobbit zaprezentowany przez kl. IIIA , „Pan Tadeusz” przez kl. IIIB oraz „ Romeo i Julia” zaprezentowany przez kl. IIIF.
28 października odbył się szkolny konkurs „Pięknego Czytania”. Do jury zaprosiliśmy Dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wąbrzeźnie Panią Aleksandrę Kurek, Dyrektora Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie Panią Aleksandrę Klimek oraz szkolnego pedagoga Panią Aleksandrę Gajewską. Konkurs przebiegał w dwóch etapach;
I etap – czytanie przez uczestników wybranych i przygotowanych w domu fragmentów książki.
II etap- czytanie fragmentu baśni , wybranej przez organizatorów oraz tekstu informacyjnego. Podczas czytania ocenie podlegało; płynność i bezbłędność czytania oraz interpretacja czytanego tekstu. Poziom czytania był bardzo wyrównany , wobec czego jury postanowiło nagrodzić sześciu uczniów a dziewięciu wyróżnić.
Nagrodzeni: Kunke Martyna z kl. IE, Rzeczewski Mateusz z kl. IID, Kuczyńska Nikola z kl. ID, Zielińska Agata z kl. IIA, Ciupak Martyna z kl. ID, Olszewski Mateusz z kl. IIB.
Wyróżnieni: Kosela Kamila z kl. IIA, Sul Marcelina zkl. IIA, Wojnowska Klara z kl. IIA, Makowska Agata z kl. IIC, Piotrowska Ewelina z kl.IIC, Nóżka Marianna z kl. IE, Nasser Bachir zkl. IIC oraz Kopeć Wiktor i Mikulski Igor zkl. IIIF
Uczniowie mieli możliwość wykazania się zdolnościami plastycznymi biorąc udział w konkursie na plakat promujący czytelnictwo. W konkursie wzięło udział 9 klas. Wszystkie plakaty zdobią pomieszczenie szkolnej biblioteki. I miejsce uzyskały uczennice kl. IE Szczodrowska Zuzanna i Kunke Martyna, natomiast drugie miejsce uczennice z kl. IID Broda Agnieszka i Lewalska Julia. Pozostali zostali wyróżnieni: Talkowski Albert i Kurgan Hubert z kl. IIB, Wojdyło Daria z kl. IB, Rybszlegier Roksana z kl. IF, Kopiczyńska Kamila z kl. IIb oraz Warsicki Remidiusz z kl. IIIF.
Nie zabrakło także chętnych do udziału w konkursie pod nazwą „ Zwykła zakładka – niezwykła ozdoba”. Wszystkie zakładki były przepiękne w związku z tym wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni. Pierwsze miejsce otrzymała Klaudia Sturmann z kl. IID. W konkursie na „Selfie z książką” oraz w konkursie na „ Przyłapani na czytaniu” miejsce pierwsze uzyskała Natalia Sosnówka z kl. IIB.
Oczywiście nie obyło się bez głośnego czytania książki podczas lekcji bibliotecznych oraz spotkań czytelniczych „ Ja czytam”. Czytano książki Małgorzaty Musierowicz „ Kwiat kalafiora”, „Denim Blue” Agnieszki Ryrych oraz „ Wyspa mojej siostry”…… Była to wspaniała okazja dla uczniów, chcących poprawić umiejętność płynnego czytania oraz czytania ze zrozumieniem. Przygotowano wystawkę w bibliotece na temat „Słowniczek ortograficzny”. Uczniowie klas gimnazjalnych przygotowali je w celu utrwalenia pisowni trudnych wyrazów. Każdy odwiedzający naszą szkolną bibliotekę mógł zapoznać się nowościami wydawniczymi. Dni te były okazją do tego, aby zainteresować uczniów, nauczycieli, lokalne środowisko działaniami biblioteki. Przyjemna atmosfera stwarzała warunki do innego spojrzenia na szkolne biblioteki – jako miejsca przyjaznego, gościnnego, interesującego i ważnego. Chcemy podziękować uczniom, wychowawcom, rodzicom za włączenie się do zabawy oraz udziału w ogłoszonych konkursach, które przynoszą wszystkim wiele radości a przede wszystkim zwracają uwagę na wartość czytania, promują czytelnictwo wśród gimnazjalistów.
Organizatorki są przekonane ,ze: „Wszyscy uczniowie lubią czytać, tylko nie wszyscy o tym wiedzą” i dlatego nie szczędzą wysiłku, aby zachęcać wszystkich gimnazjalistów do czytania. Dzięki udziałowi w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka wzbogaciła księgozbiór o wiele ciekawych i wartościowych książek, które systematycznie pojawiają się na półkach i cieszą całą społeczność szkolną. Jest to szczególnie ważne , ponieważ dostęp do różnorodnych pozycji literackich jest jednym z podstawowych elementów udanej promocji czytelnictwa.
Kulminacyjnym punktem było spotkanie z autorem, przygotowane w ramach projektu edukacyjnego. Szczegóły przedstawimy w następnej relacji.
Organizatorzy:
Małgorzata Karczewska,
Maria Przytuła-Blonkowska,
Jagoda Robaczewska- Gapińska
Tekst i fot. Gimnazjum nr 1