Któż z nas, spoglądając na wieczorne niebo, wie, ile gwiazd jest widocznych gołym okiem? Któż z Nas nie lubi wpatrywać się w gwiazdy i czekać, aż spadnie jedna z nich, by spełniło się życzenie…?
Od zarania dziejów niebo i kosmos fascynowały człowieka. Jaką rolę pełni Gwiazda Polarna? Jak długo trwa doba oraz rok na innych planetach? Jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku? Na te i na jeszcze wiele innych pytań odpowiedź znaleźli uczniowie klas szóstych, którzy w piątkowy poranek rozpoczęli swoją podróż po kosmosie, oglądając różnorodne zjawiska podczas projekcji Wirująca Ziemia w Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium Toruń. Pokaz ten wzbogacił wiedzę uczniów na temat ruchu wirowego i obiegowego Ziemi (zjawisko dnia i nocy, następstwo pór roku).
Uczestnicy wycieczki mieli również okazję sterować urządzeniami modelu sondy Cassini (o połowę mniejszej od tej umieszczonej na orbicie planety Saturn), która znajduje się w centralnym punkcie sali Orbitarium. Eksperymenty przeprowadzone przez uczniów pozwoliły im lepiej zrozumieć różne zjawiska i procesy zachodzące we Wszechświecie.
Swoją podróż szóstoklasiści zakończyli w sali Geodium, gdzie obserwowali obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej (o średnicy 2,15 m) doskonale ukazujący zmienność pór roku oraz zjawisko dnia i nocy. Rozmieszczone w czterech narożnikach plastyczne instalacje: wybuchający wulkan, ocean, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi, makieta cywilizacji człowieka, szczególnie przykuły uwagę uczniów i ukazały, jak na przestrzeni wieków zmieniała się nasza planeta.
Spoglądając w niebo, nasi uczniowie wiedzą, że jest na nim około 6 tysięcy migoczących gwiazd (widocznych gołym okiem), które tworzą różne gwiazdozbiory, w zależności od panującej pory roku. Wiedzą, jak odnaleźć Gwiazdę Polarną. Wiedzą w końcu, że spełnianie życzeń nie zależy od spadających… meteorów.
Foto i tekst: (ek), SP 3