Temat rewitalizacji Wąbrzeźna był pretekstem do spotkania z mieszkańcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych.
28 września br. spotkaliśmy się z mieszkańcami miasta, a głównie z przedstawicielami organizacji pozarządowych, by porozmawiać o rewitalizacji. Zapewne większość z Państwa już wie, że w Ratuszu trwają prace nad przygotowaniem Programu Rewitalizacji Miasta Wąbrzeźna. Dokument ten ma ścisły związek ze środkami unijnymi, które zostały przyznane naszemu państwu na lata 2014 – 2020. Bez niego nie będziemy mogli ubiegać się o dotacje na inwestycje i działania społeczne. Bardzo ważne jest, aby w programie znalazły się rzeczywiste potrzeby naszego miasta, dlatego też niezbędny jest czynny udział mieszkańców w jego tworzeniu. I tego dotyczył główny cel naszego środowego spotkania – wypracować sposób partycypacji społecznej i współpracy NGO na etapie budowy Programu Rewitalizacji oraz w czasie jego realizacji.
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji dotychczas wykonanych prac. Przedstawiony został wynik konsultacji społecznej dotyczącej wyznaczonego obszaru rewitalizacji (zainteresowanych odsyłamy do załącznika poniżej) oraz podano pomysły projektów, które mogłyby być wpisane do naszego programu. Mowa była m.in. o odnowieniu Podzamcza, plaży, amfiteatru i o modernizacji WDK.
Swoje pomysły na odnowienie wyznaczonego do rewitalizacji obszaru podali również uczestnicy spotkania. Mieli też w krótkiej opisowej formie przedstawić własną wizję stanu obszaru już po rewitalizacji, w perspektywie do 2023 roku. W swoich pisemnych wypowiedziach wskazali na:
– większą aktywność ludzi starszych. Do jej osiągnięcia niezbędna będzie poprawa infrastruktury – łamanie barier architektonicznych, dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób starszych. Cel ten może być zrealizowany również poprzez wybudowanie domu pomocy dla osób starszych;
– integrację rodzin poprzez aktywny wypoczynek i rozwijanie wzajemnych pasji. Służyć temu ma rozwój bazy sportowo-rekreacyjnej na tym terenie oraz zagospodarowanie plaży wraz z zapleczem. Proponuje się zorganizować kino letnie na terenie Podzamcza;
– poprawę bezpieczeństwa, zwłaszcza dzieci poprzez właściwe zagospodarowanie Góry Zamkowej i plaży oraz stworzenie tam ścieżek edukacyjno-ekologicznych;
– aktywizację młodzieży. Efekt ten może być osiągnięty poprzez: budowę parku linowego, ścianki wspinaczkowej, utworzenie ,,klubu wodniaków”- szkółki żeglarskiej dla dzieci i młodzieży, narty wodne;
– aktywizację osób bezrobotnych przy wykorzystaniu zrewitalizowanej infrastruktury Podzamcza;
– rozwój bazy turystycznej nad Jeziorem Zamkowym w szczególności bazy noclegowej i campingowej;
– poprawę warunków opieki nad dziećmi do lat 3 poprzez utworzenie żłobka;
– wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – głównie ubogich, samotnych, bezrobotnych, poprzez działania integracyjne przy wykorzystaniu walorów przyrodniczych i krajobrazowych terenu zdegradowanego.
Z obowiązującymi obecnie zasadami tworzenia programów rewitalizacji nie zgadza się Jarosław Herbowski, przedstawiciel Stowarzyszenia Nasz Dom, który zabrał głos w podsumowaniu spotkania. – Uważam, że środki finansowe na rewitalizację powinny być skierowane nadal na działania remontowe i poprawę infrastruktury. Natomiast Józef Molczyński – prezes TKKF, zapytał o finansowanie i pomoc, jaką otrzymałoby Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, gdyby zorganizowało jakieś zawody na Jeziorze Zamkowym. Padły też pytania dotyczące obszaru zdegradowanego – co tak naprawdę oznacza to określenie.
Oczywiście temat rewitalizacji, w tym głównie wypracowania metody partycypacji społecznej nie został wyczerpany na tym spotkaniu. Będzie on kontynuowany na warsztatach, w czasie których przedstawiona będzie istota nowego procesu rewitalizacji oraz rola i znaczenie udziału społeczności lokalnej w tworzeniu programu. Takie szkolenia odbędą się dla radnych i pracowników Urzędu oraz dla mieszkańców i przedstawicieli NGO. Dla tej ostatniej grupy przygotowano trzy spotkania – pierwsze już 11 października a kolejne 25 października i 15 listopada. Udział w nich mogą wziąć wszyscy chętni. Warsztaty odbywać się będą w Szkole Podstawowej nr 3.
Więcej o programie rewitalizacji – tutaj