23 sierpnia gościliśmy Jacka Cygana – wybitnego poetę i autora tekstów znanych wszystkim piosenek. Sala widowiskowa, w której odbywało się spotkanie, wypełniona była po brzegi.
Organizatorem wydarzenia była wąbrzeska biblioteka, a pretekstem do spotkania stała się promocja najnowszej książki naszego gościa – zbioru opowiadań „Przeznaczenie, traf, przypadek”.
– Spotkanie przebiegało w niesamowitej atmosferze, a poczucie humoru naszego znakomitego gościa sprawiło, że wszyscy długo jeszcze nie zapomną o tym wydarzeniu – w pełnym tego słowa znaczeniu – kulturalnym – mówi dyrektor MiPBP Aleksandra Kurek. – Były oczywiście rozmowy o poezji, o muzyce klezmerskiej, czyli inspirowanej tradycją żydowską, którą pan Jacek od lat jest zafascynowany. Były też wspomnienia z udziału w programie Idol, w którym współpracował z wieloma artystami, których kariery rozkwitają do dziś, jak np. z Anią Dąbrowską czy Alą Janosz. Na spotkaniu mieliśmy też okazję podziwiać niebywały talent aktorsko-lektorski naszego gościa, gdy czytał nam wybrane fragmenty swoich nowych opowiadań.
– Dodatkową atrakcją tego wieczoru były piosenki Jacka Cygana, które wykonali laureaci Ogólnopolskiego Festiwalu „Rozśpiewane dzieciaki”, organizowanego co roku przez Wąbrzeski Dom Kultury – dodają panie bibliotekarki. – Wystąpili: SARA LITYŃSKA z Ciechocinka, następnie KAROLINA ZIELIŃSKA z Kowalewa oraz WIKTOR CHMIEL, najmłodszy wokalista – jedenastolatek z Wałycza. Dla wszystkich wykonawców wystąpienie przed autorem takich hitów jak „Czas nas uczy pogody” czy „Dary losu” było prawdziwym zaszczytem. Młodzi wykonawcy nie kryli tremy i wzruszenia, a Jacek Cygan bardzo profesjonalnie odniósł się do tych popisów. Pochwalił ich umiejętności wokalne i przede wszystkim docenił fakt, że młodzi ludzie rozumieli tekst, który prezentowali.
Spotkanie z Jackiem Cyganem było ważne dla miłośników jego poezji i fanów jego tekstów piosenek, które śpiewają sławy polskiej sceny. – Sam też zaznaczył – mówi dyrektor A. Kurek – że wizyta w Wąbrzeźnie była dla niego jedną z najbardziej znaczących, spośród tak wielu, w których uczestniczył w kraju i nie tylko. To pewnie dlatego w dedykacji dla wiceburmistrza Wojciecha Berezy napisał: „Wąbrzeźno górą!”. Na pamiątkę tego spotkania gościa obdarowano pamiątkami z Wąbrzeźna, wśród których był cenny tomik z tekstami piosenek Aleksandry Bacińskiej – „naszej drugiej Osieckiej”.
Fot. MiPBP Wąbrzeźno