8 września 2016 r. Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie włączyło się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.
Podstawowym celem ogólnopolskiej akcji publicznego czytania największych polskich dzieł literackich jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Akcja została zainicjowana w 2012 r. wspólną lekturą „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. W poprzednich edycjach czytano, również w Gimnazjum, dzieła A. Fredry, „Trylogię” H. Sienkiewicza i „Lalkę” B. Prusa.
„Quo vadis” została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej”, w krakowskim dzienniku „Czas” i w „Dzienniku Poznańskim”. Pierwsze książkowe wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces. Do 2016 roku książka została wydana w blisko 60 krajach i w ponad 50 językach. Na podstawie „Quo vadis” nakręcono 3 filmy nieme, 2 udźwiękowione i 2 seriale. Przez prawie godzinę na boisku szkolnym rozbrzmiewały fragmenty powieści, opisujące wielkie postacie i przedstawiające niezapomniane obrazy Sienkiewiczowskiej epopei. Wybrane fragmenty „Quo vadis” czytali: Elżbieta Cieślak – Wartecka, Magdalena Lewandowska, Barbara Gałczyńska, Jadwiga Rogaczewska, Monika Zielińska, Jolanta Kaczmarczyk, Małgorzata Karczewska, Piotr Matuszewski, Wojciech Góralski, Jarosław Rybszleger oraz Marek Sankiewicz.
– Taka forma odbioru dzieła to coś zupełnie innego niż samotne czytanie książki, słuchanie głośnego czytania wśród innych osób jest o wiele ciekawsze – podsumowali akcję uczniowie Gimnazjum.
M.K, Gimnazjum nr 1