23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy.
Jest to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. W Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie, jak co roku aktywnie i twórczo obchodzimy to święto.
Bibliotekarki ze szkolnej biblioteki, nauczyciele poloniści oraz panie ze świetlicy szkolnej przygotowali dla młodzieży gimnazjalnej szereg atrakcji czytelniczych: konkursy czytelniczy, plastyczny, fotograficzny; wystawkę najpiękniejszych zakładek, wystawkę nowości wydawniczych oraz prezentację zdjęć wykonanych podczas literackich przebieranek.
22 kwietnia zorganizowano szkolny konkurs pięknego czytania, podczas którego uczniowie wszystkich klas mogli zaprezentować swoje umiejętności. W tym roku uczniowie głośno czytali ulubione fragmenty z literatury młodzieżowej. Jury zwracało szczególną uwagę na interpretację i estetykę czytania oraz ogólny wyraz artystyczny. Pierwsze miejsce zdobył Mateusz Olszewski z kl. IB. Drugie miejsce zdobyło aż trzech uczniów; Mateusz Rzeczewski z kl.ID, Agata Zielińska z kl. IA oraz Marcelina Sul z kl.I A. Na trzecim miejscu znalazły się Klara Wojnowska z kl. IA oraz Natalia Zdrodowska z kl. IIIC. Nagrodę specjalną uzyskała Daria Szczepańska z kl IIIB, która zaprezentowała fragmenty z ksiązki „ Mały Książę” językiem brajla. W konkursie na najciekawszą zakładkę do książki udział wzięła bardzo duża liczba uczniów, z których wszyscy zostali wyróżnieni a ich prace wystawione na wystawce , która można oglądać w bibliotece szkolnej. Pierwsze miejsce przyznano Klaudii Sturmann z kl. ID. Drugie miejsce otrzymała Julia Jaskulska z kl. IIA. Natomiast trzecie miejsce otrzymała Dominika Sochacka z kl. IIB.
Cały czas trwa konkurs pod nazwą „Z książką Ci do twarzy”- Aby wziąć udział w konkursie, należy zrobić selfie z dowolną książką i wydrukowane zdjęcie dostarczyć do biblioteki lub świetlicy szkolnej. Wszystkie wykonane zdjęcia znajdą swoje miejsce w przygotowywanym zaciszu czytelniczym na drugim piętrze starego budynku szkoły. Otwarcie już wkrótce!
Na głównym korytarzu utworzono kącik czytelniczy, w którym znajdują się książki , które można wybrać bez możliwości rejestrowania wypożyczenia „ Wypożycz i oddaj ”.
Warto dodać, że w tym roku zaproponowano gimnazjalistom, żeby dla uczczenia Święta Książki przypięli czerwoną różę, która symbolizuje właśnie to święto. A dlaczego? To też było jedno z zadań dla naszych gimnazjalistów. Teraz już możemy udzielić prawidłowej odpowiedzi- W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie dnia książki. Prawidłową odpowiedzią mógł pochwalić się Eryk Heberlejn z kl. IID.
Zachęcamy do odwiedzania biblioteki szkolnej nie tylko od święta, ale i na co dzień. Na pewno każdy znajdzie tu jakąś ciekawą książkę.
Dla wszystkich czytelników mamy dobrą wiadomość.
Nasze gimnazjum dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Wąbrzeźno, organu prowadzącego szkołę, przystąpiło do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Szkoła otrzymała znaczne fundusze na wzbogacenie i unowocześnienie księgozbioru biblioteki szkolnej. Planowany jest zakup nowości wydawniczych , uzupełnienie lektur szkolnych oraz literatury popularnonaukowej z różnych dziedzin. Uczniowie mogą współdecydować o wyborze książek. Już w ubiegłym roku młodzież brała udział w akcji promującej czytelnictwo „Książki naszych marzeń” i zebrano długą listę propozycji książek, które gimnazjaliści chcieliby przeczytać ,wypożyczyć z biblioteki szkolnej. Obecnie gimnazjaliści mają możliwość przekazania swoich propozycji, wrzucając karteczkę z zapisanym tytułem i autorem ciekawej książki do skrzynki zawieszonej na korytarzu przy świetlicy.
Koordynatorzy akcji:
Małgorzata Karczewska, Maria Przytuła-Blonkowska, Małgorzata Sukowska i Iwona Gorczyńska