Niecodzienna uroczystość miała miejsce w deszczowe piątkowe popołudnie w świetlicy szkolnej SP 3. Było to podsumowanie I etapu projektu „Polubić czytanie” prowadzonego w tym roku szkolnym przez nauczycielki świetlicy. Jego efektem jest powstanie i wydrukowanie książki pt. Bajki rysowanki.
W spotkaniu uczestniczyli goście w osobach wiceburmistrza pana Wojciecha Berezy, pani Aleksandry Kurek z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, pani Hanny Bokoty z biblioteki szkolnej, rodziców, dyrekcji szkoły i nauczycieli, a przede wszystkim dzieci. Gorąco powitano osoby, dzięki którym projekt przybrał tę szczególną formę – dyrektor Banku Spółdzielczego w Wąbrzeźnie panią Joannę Gierszewską oraz państwa Sylwię i Arkadiusza Kraczyńskich – sponsorów druku.
… Jednym z zadań szkoły jest promocja czytelnictwa. W świetlicy szkolnej staramy się rozbudzić w naszych uczniach zainteresowania czytelnicze, stwarzać jak najwięcej przestrzeni do kontaktu z książką. Po prostu „Polubić czytanie”– przypomniała pani Dorota Piotrowicz.
O cyklu tworzenia książki opowiedziała autorka bajek Bożena Łamek, nawiązując do cytatuJanusza Korczaka z książki Kajtuś czarodziej:
Bo zawsze jest tak,
że w prawdę trzeba wierzyć;
a w bajkę chce się wierzyć,
w bajkę i ładny sen.
I to się nazywa marzenie.
… Naszym marzeniem było zrobienie książki dla szkolnej biblioteki. Miała być złożona z rysunków i tekstu, potem wydrukowana przy pomocy komputera. Ale w efekcie – jak każda prawdziwa książka – została wydrukowana w drukarni. Książka opowiada o małym chłopcu, któremu babcia wymyśla bajki. Właśnie te bajki czytane były dzieciom w naszej świetlicy w ciągu kilku jesiennych tygodni. Do nich dzieci wykonywały rysunki. Wpłynęło ponad 80 prac, z których wybrano 59. Brałyśmy pod uwagę ciekawe lub niebanalne ujęcie tematu, bogato przedstawioną treść, staranność wykonania rysunku a czasem zaangażowanie dziecka. Wyróżniono 9 chłopców i 24 dziewczynki. Prace wykonało również pięcioro dorosłych i jedna absolwentka naszej szkoły Julia Rumińska. 2 rysunki porzucone i dokończone przez kogoś innego mają wspólne autorstwo. Najwięcej rysunków wykonano do 2 bajek: o biedronce – 9, o smoku 8, najmniej o kurze – 3. Najwięcej uczniów wyróżniono z klasy 3 d – 6, oraz 5 c i 2 a – po 5. Najwięcej ilustracji wykonała Klara Drozdalska z 3 d – 10, do wszystkich bajek, oraz Malwina Zielińska z 5 c – 7. Najmłodsze artystki to Martyna Kunicka z klasy 1 d, Lena Dąbrowska i Zuzia Muszalska z I a oraz Kinga Śmigielska i Dagmara Żabińska z 1 b.
Książki do biblioteki wręczono paniom Aleksandrze Kurek i Hannie Bokocie. Otrzymali ją również wszyscy autorzy ilustracji. Za udział w projekcie podziękowała dyrektor „Trójki” Małgorzata Taczyńska.
Uczniowie wiedzą już, jak powstaje książka. Za nimi najłatwiejszy etap – przygotowanie rysunków. Przed nimi drugi, trudniejszy lecz równie przyjemny. Książkę należy przeczytać i wziąć udział w quizie ze znajomości treści bajek. Odbędzie się on w maju. Najtrudniejszy będzie etap trzeci: stworzenie własnej książki. Może to być bajka, opowieść, komiks, a nawet wiersze. Termin składania prac to 30 kwietnia.
Spotkanie zakończył plebiscyt na nagrodę publiczności. Po prezentacji wszystkich rysunków goście wybierali ten, która spodobał się im najbardziej. Zwyciężyła praca do Bajki o smoku, który uczył się latać. Jej autorem jest uczeń klasy 3 d Daniel Züger.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w trakcie tworzenia książki oraz tym, którzy zdecydowali się spędzić z nami to szczególne popołudnie.
Bożena Łamek i Dorota Piotrowicz
Fot. SP 3