Przedstawiciele grona nauczycieli, rodziców i uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 uczestniczą w projekcie „Szkoła Współpracy. Rodzice i uczniowie kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”.
Celem projektu jest wypracowanie i wprowadzenie nowoczesnego modelu współpracy między nauczycielami, rodzicami i uczniami w trzech podstawowych obszarach: organizacja pracy, organizacja przestrzeni oraz dydaktyka i wychowanie. Pierwsze spotkanie odbyło się w kwietniu, kolejne miało miejsce w maju, podczas którego gościliśmy koordynatora projektu, celem opracowania debat w trzech grupach: uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Wszystkie debaty miały na celu próbę odpowiedzi na pytania dotyczące szkoły pod kątem współpracy trzech podmiotów: uczniów, rodziców i nauczycieli. Podstawowe pytania to: „Jaka jest nasza szkoła – co w niej cenimy, co nam przeszkadza, jak się w niej czujemy? Jak wygląda współpraca w szkole (relacje trzech grup: uczniów, rodziców, nauczycieli)? W jakim stopniu czujemy się współodpowiedzialni za naszą szkołę (jej wygląd zewnętrzny, wyniki nauczania, zajęcia dodatkowe, bezpieczeństwo, imprezy i działania okazjonalne, stronę internetową, wizerunek, aktywność w środowisku lokalnym itp.)? Jak możemy współdziałać, angażować się w życie szkoły, jakich efektów oczekujemy? Co możemy i chcielibyśmy zmienić w naszej szkole – działając wspólnie? W jakiej szkole chcielibyśmy się uczyć, gdyby nic nie ograniczało naszej wyobraźni?” Najciekawszy przebieg miała i najciekawszy efekt przyniosła debata Samorządu Uczniowskiego, którą samodzielnie przeprowadzili uczniowie oddziałów szóstych z wytypowanymi w drodze debat klasowych przedstawicielami wszystkich klas. Uczniowie bardzo chętnie wypowiadali się o szkole, o warunkach pracy i atmosferze tu panującej, o zmianach jakie chętnie by zaprowadzili, otwarcie mówili o tym, co im się podoba, a co nie.
Kolejnym etapem projektu, po podsumowaniu wyników wszystkich debat, będzie wspólne wypracowanie Programu Współpracy, który będzie funkcjonował w naszej szkole. Podstawowym celem, jaki założyliśmy sobie poprzez uczestnictwo w projekcie, to podniesienie jakości współpracy między uczniami, rodzicami i nauczycielami oraz wprowadzenie trwałych zmian w postrzeganiu roli uczniów i rodziców w działaniu szkoły.
„Szkoła Współpracy. Rodzice i uczniowie kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” to ogólnopolski systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, realizowany w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej Centrum Mazowsze. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III – Wysoka jakość systemu edukacji.
L. Jabłońska, SP 2