– to projekt, który realizujemy w Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie.
Jest to kolejny program, na który pozyskano środki finansowe z POKL. Dotyczy wyrównywania szans edukacyjnych uczniów Gimnazjum. Jest realizowany w roku szkolnym 2014/2015.
W ramach tego projektu dla gimnazjalistów przygotowano szeroki wachlarz zajęć, uwzględniający różnorodne ich potrzeby i zainteresowania – informuje dyrektor szkoły Aleksandra Klimek.
Od września 2014 roku do końca maja 2015 roku uczniowie mogą brać udział w:
- zajęciach rozwijających z: matematyki, geografii, fizyki, chemii, biologii, języka polskiego, historii, języka niemieckiego, języka angielskiego, technik informacyjnych i komputerowych, informatyki,
- zajęciach wyrównawczych z: matematyki, chemii, fizyki, języka polskiego, języka angielskiego, języka niemieckiego,
- zajęciach rewalidacyjnych,
- zajęciach dla uczniów z dysleksją,
- zajęciach wsparcia psychologicznego,
- zajęciach z doradztwa edukacyjno-zawodowego.
Dodatkowo w ramach ścieżek edukacyjnych od lutego do maja 2015 roku uczniowie będą mogli podnieść swoją świadomość ekologiczną oraz kompetencje kluczowe w zakresie przedsiębiorczości, świadomości i ekspresji kulturalnej oraz tożsamości regionalnej i wychowania patriotycznego. Będą też zorganizowane atrakcyjne wycieczki edukacyjne do miejsc, które warto zobaczyć w naszym województwie, jak również nie zabraknie również wizyt w operze, teatrze i muzeach.
Do realizacji projektu została zakupiona dla szkoły bardzo nowoczesna multimedialna pracownia do nauki języków obcych. Pracownia posiada 16 stanowisk uczniowskich ze słuchawkami, stanowisko nauczyciela z panelem kontrolnym oraz laptopem. Zainstalowany sprzęt jest niezastąpionym rozwiązaniem wspomagającym naukę języków obcych. Uczniowie są bardzo zadowoleni z możliwości wykorzystania nowoczesnego sprzętu i estetycznych mebli, w które wyposażona została pracownia.
– Zajęcia w pracowni językowej są przyjemne i bardziej interesujące. Używając słuchawek, nie słyszę odgłosów z zewnątrz, natomiast słyszę swój głos – fajna sprawa! Podoba mi się również ułożenie ławek w sali, ponieważ z każdego miejsca widzę swoich kolegów i koleżanki oraz tablicę – mówi Karina, uczennica klasy III d.
Opiekun pracowni, pan Tomasz Puczkarski widzi również same pozytywne strony pracy z nowoczesnym sprzętem, pozwalającym na maksymalnie wykorzystać czasu lekcyjnego. Nauczyciel dzięki funkcji odsłuchiwania wypowiedzi uczniów może monitorować przebieg i postęp wykonania zadań oraz nagrywania i odtwarzania w celu korygowania, np. błędów wymowy.
Ponadto do uatrakcyjnienia zajęć realizowanych w ramach projektu zostały zakupione miedzy innymi: laptop, rzutnik multimedialny, dwa mikroskopy z kamerami, programy multimedialne.
W projekcie uczestniczy 148 uczniów w różnych formach zajęć. Zajęcia są prowadzone przez wysoko wykwalifikowaną kadrę w grupach o małej liczbie uczestników. Uczestnicy projektu otrzymują bezpłatne materiały szkoleniowe i pomoce dydaktyczne. W związku z tym, że zajęcia z projektu odbywają się w godzinach popołudniowych, gimnazjaliści mają zapewniony dodatkowy bezpłatny posiłek. W trosce o bezpieczeństwo uczniów osobom dojeżdżającym zagwarantowany jest transport do domu.
Program współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Na jego realizację Gmina Miasto Wąbrzeźno otrzymała ponad 230 tys. zł.