można śmiało przyjąć, że pod takim właśnie hasłem odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 ze Zbigniewem Pawlakiem. Nie było to jedyne z nim spotkanie.
Zbigniew Pawlak jest autorem, wykładowcą uniwersyteckim, członkiem Królewskiego Towarzystwa Spraw Azjatyckich w Londynie i przede wszystkim podróżnikiem od 20 lat, przemierzającym Jedwabny Szlak. Przez 10 lat mieszkał i pracował w Azji Środkowej, gdzie brał udział w projektach edukacyjnych i humanitarnych – również w Afganistanie. Wraz z Jerzym Wlazło napisał książkę pt. „Pęknięte miasto. Biesłan”.
Gość porwał młodych słuchaczy niewiarygodną dla nich opowieścią o dzieciach, które nie posiadają tak jak one prawa do nauki. Mówił o życiu w jurtach w górach Tien Szan, gdzie dzieci uczęszczają do szkoły przez zaledwie dwa miesiące, pozostałe dziesięć upływa im na pracy przy wypasaniu owiec czy koni wysoko w górach. Następnie swą opowieść przeniósł do Pakistanu i Afganistanu, gdzie nauka w niektórych regionach jest zakazana, gdzie uczniowie nie posiadają kredek, farb, piórników, gdzie każdego dnia przed wejściem do szkoły dzieci są obszukiwane przez żołnierzy, podejrzewających ich o wnoszenie broni lub, co gorsza bomby, a nauka trwa tylko cztery godziny, ponieważ dzieci muszą wracać do pracy, aby zarobić na jedzenie dla całej rodziny. Opowiedział historię pakistańskiej dziewczynki z doliny Swat Malali Yousafzai, która w wieku jedenastu lat zaczęła pod pseudonimem prowadzić bloga, w którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie w państwie, w którym pakistańscy talibowie sprzeciwiali się prawu dziewcząt do edukacji. W październiku 2012 roku została zaatakowana przez talibów w drodze ze szkoły. Przeżyła postrzały w głowę i szyję; po intensywnej rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam naukę. Nastolatka stała się symbolem walki o prawa dziewcząt do edukacji, za co w grudniu 2014 roku została nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla. Na koniec uczniowie usłyszeli opowieść o zamachu terrorystycznym na szkołę w Biesłanie, małym miasteczku u podnóży gór Kaukazu, w którym zginęły 334 osoby, w tym połowa to dzieci.
Opowieści Zbigniewa Pawlaka wywarły ogromne wrażenie na uczniach „Dwójki”. Oczyma wyobraźni przenieśli się w świat niepokojów, w którym łamane są prawa dzieci, w którym giną ludzie. To doświadczenie zmusiło je do porównania warunków nauki i życia w Polsce do tych, jakie panują w krajach targanych wojnami.
LJ/SP 2
Zbigniew Pawlak gościł wczoraj w naszym mieście na zaproszenie Stowarzyszenia Inicjatywa. Spotkanie otwarte odbyło się w WDK.