W bieżącym roku odbyła się trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Dwa lata temu Narodowe Czytanie rozpoczęła wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry .Natomiast w bieżącym roku promowana jest twórczość Henryka Sienkiewicza. 5 września w naszym gimnazjum nauczyciele czytali uczniom wybrane fragmenty powieści historycznej „Krzyżacy”. Z uwagi na to, że nie wszyscy uczniowie poznali już tę powieść przybliżono problematykę poruszaną w lekturze. Pierwszy z przedstawionych fragmentów stanowił opis sytuacji ,kiedy to Zbyszko poznaje Danusię i składa jej ślubowanie jako swojej damie serca. Kolejny fragment powieści „Krzyżacy” ukazywał dramatyczne chwile, kiedy to miał być wykonany wyrok na Zbyszku skazanym za znieważenie posła krzyżackiego.
W ten sposób nauczyciele chcieli zachęcić młodzież do czytania tej obszernej lektury. Dodatkowo przybliżyli uczniom sylwetkę Henryka Sienkiewicza. Uważni słuchacze mogli także utrwalić cechy powieści historycznej, przypomnieć sobie terminy „archaizm”, „stylizacja językowa” .
Podobnie jak w ubiegłym roku nauczyciele wykazali się zaangażowaniem i zaprezentowali ciekawą interpretację fragmentów powieści. Na szczególną uwagę zasługuje interpretacja postaci Zbyszka z Bogdańca- głosu temu bohaterowi użyczył nauczyciel historii Piotr Matuszewski. Polonistka Magdalena Lewandowska z wyczuciem odnalazła się w postaci księżnej Danuty. Prawdziwą niespodzianką dla uczniów okazał się występ pana Marka Sankiewicza.
Idea Narodowego Czytania jest godna jak najszerszej promocji i cieszymy się, że nasza szkoła także przyłączyła się do tej inicjatywy. Tegoroczne czytanie dzieł narodowych zachęcało do czytania powieści Henryka Sienkiewicza i do jak najczęstszych spotkań z literaturą.
Fot. i teks Gimnazjum nr 1