„Cudze chwalicie, swego nie znacie” to konkurs o ziemi wąbrzeskiej. Jego pierwsza edycja odbyła się 31 maja w Gimnazjum nr 1.
Patronat nad imprezą objęły: Gimnazjum nr 1 im. Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wąbrzeźnie.
Zagadnienia konkursowe, testy na część pisemną i ustną opracowały: mgr Magdalena Lewandowska (nauczycielka języka polskiego) i mgr Małgorzata Rutkowska (nauczycielka historii i wos-u), które jako podstawowe cele konkursu określiły propagowanie wśród młodzieży wiedzy o regionie oraz wzbudzanie dumy i kształtowanie przywiązania do małej ojczyzny. Zakres materiału obejmował: informacje dotyczące położenia, przyrody, historii, zabytków, pochodzenia nazw miejscowości, herbów, wiedzę na temat znanych postaci historycznych związanych z rejonem wąbrzeskim, tutejszych legend, kościołów, sanktuariów, dworków, miejsc pamięci narodowej, a także wiadomości z zakresu regionalnego słownictwa.
W jury konkursu zasiedli miłośnicy dziejów historii, kultury ziemi wąbrzeskiej – Aleksandra Kurek (dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej) i Paweł Becker (autor publikacji i filmów dotyczących regionu), a także Aleksandra Klimek (dyrektor Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie) oraz zaproszeni goście: Hanna Woźniak (przewodnicząca Rady Rodziców działającej przy wąbrzeskim gimnazjum), Wojciech Bereza (zastępca burmistrza Wąbrzeźna).
Konkurs odbywał się w dwóch etapach: szkolnym oraz międzyszkolnym – składającym się z dwóch części: testu pisemnego i części ustnej. Do testu pisemnego przystąpiło 16 uczniów z okolicznych gimnazjów, tj. z Dębowej Łąki, Nowej Wsi Królewskiej, Radzynia Chełmińskiego, Wąbrzeźna i Zielenia. Do części ustnej zakwalifikowano 8 najlepszych osób. Po jej przeprowadzeniu do uzyskanych przez laureatów wyników dodano punkty z testu z części pisemnej.
I miejsce zajął Damian Karczewski, uczeń Gimnazjum z Zielenia;
II miejsce – Nina Górska, uczennica Gmnazjum w Wąbrzeźnie;
III miejsce – Michał Bereza, uczeń Gimnazjum w Wąbrzeźnie.
Tytuły laureata konkursu uzyskali również:
Łukasz Zaleśkiewicz – uczeń Gimnazjum w Wąbrzeźnie,
Daria Żychowska – uczennica Gimnazjum w Radzyniu Chełmińskim,
Radosław Dybka – uczeń Gimnazjum w Zieleniu,
Patrycja Grądzka – uczennica uczennica Gimnazjum w Radzyniu Chełmińskim,
Cezary Dulski – uczeń Gimnazjum w Nowej Wsi Królewskiej.
Nagrody dla zwycięzców – sprzęt elektroniczny i pamiątki dla uczestników zostały zakupione dzięki hojności sponsorów:
– właścicieli Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Medicus – pani dr Ewy Swarcewicz-Bejger i pana dr. Tomasza Swarcewicza,
– właścicieli sklepu GSK – pana Sebastiana Grykałowskiego i pana Sebastiana Koszewskiego,
– właścicieli firmy Veroni – państwa Annę i Bogdana Warżelów
oraz Starosty Powiatu Wąbrzeskiego, a także Rady Rodziców Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie. Słodycze bezpłatnie przekazała firma Profit, napoje zakupiono z funduszy Rady Rodziców.
Pani A. Kurek, dyrektor wąbrzeskiej biblioteki ufundowała również dodatkową nagrodę dla szkoły, z której pochodził zwycięzca konkursu – tj. wydane przez Towarzystwo Naukowe w Toruniu, a wydrukowane w wąbrzeskich zakładach graficznych bibliofilskie wydanie piątego rozdziału dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich.
Mamy nadzieję, że impreza ta na stałe zostanie wpisana w kalendarz tego typu konkursów w naszym regionie i będzie cieszyć coraz większą popularnością wśród uczniów okolicznych gimnazjów.
Organizatorki konkursu:
Magdalena Lewandowska i Małgorzata Rutkowska