Dlaczego wielu uczniów naszych szkół podstawowych i gimnazjum, często przy aprobacie swoich rodziców, unika zajęć wychowania fizycznego prowadzonych na pływalni?
Na to pytanie podczas wspólnej debaty próbowali znaleźć odpowiedź nauczyciele wychowania fizycznego, dyrektorzy szkół, przedstawiciele władz miasta. Jednym z wymienianych powodów okazał się brak umiejętności pływania wśród uczniów w starszych klasach szkół podstawowych i gimnazjalistów, a co za tym idzie wstyd przed rówieśnikami i lęk przed ćwiczeniami w wodzie.
Wiele jest powodów dla których umiejętność pływania można uznać za bardzo ważną i potrzebną w życiu każdego człowieka. Niewątpliwie do najważniejszych z nich, oprócz radości i satysfakcji, jaką daje możliwość uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych, zaliczyć należy nieocenione znaczenie tej umiejętności dla ochrony zdrowia i życia ludzkiego. Ruch w środowisku wodnym przynosi szereg korzyści zdrowotnych: dotlenia i uodparnia organizm, zwiększa jego wytrzymałość, usprawnia krążenie, pracę serca i płuc, zapobiega i koryguje wady postawy, harmonijnie rozwija całe ciało. Pływanie wpływa korzystnie na ogólny rozwój psychofizyczny i sprawność dzieci, kształtuje podstawowe cechy motoryczne, wyrabia pożądane cechy osobowościowe: odwagę, zdyscyplinowanie, wpływa również na rozwój społeczny: zgodne współdziałanie w zespole, odpowiedzialność za drugą osobę znajdującą się w wodzie, jest doskonałą formą spędzania czasu wolnego. Pływanie jest zatem formą aktywności ruchowej, która wszechstronnie oddziałuje na organizm człowieka, odpręża i relaksuje, można ją uprawiać dla przyjemności i dla rozrywki przez całe życie bez względu na przejawiany stopień sprawności. Umiejętność pływania pozwala poprawić stan zdrowia oraz zapewnić bezpieczne przebywanie nad wodą, przeciwdziała wypadkom utonięć. Na nauczenie pływania nigdy nie jest za późno, jednak im wcześniej podjęte, tym łatwiej pozbyć się lęku przed wodą i szybciej opanować sztukę pływania. Z powyższych względów pływanie powinno zajmować szczególne miejsce w wychowaniu fizycznym oraz rekreacji ruchowej.
Mając na uwadze powyższe argumenty z inicjatywy władz miasta od 8 października w ramach zajęć wychowania fizycznego uczniowie klas II wąbrzeskich szkół podstawowych rozpoczęli naukę pływania. Cotygodniowe lekcje prowadzone są przez instruktorki pływania: panią Barbarę Dąbrowską i panią Agnieszkę Zradę. Celem realizowanego programu jest opanowanie umiejętności pływania przez jak najliczniejszą grupę drugoklasistów. Mamy nadzieję, że na koniec I semestru 100% naszych ośmiolatków z dumą powie: „Potrafię pływać”.
Małgorzata Taczyńska