Jeśli zdecydujesz się na poważny krok, jakim jest likwidacja działalności gospodarczej, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
Proces likwidacyjny nie jest tak skomplikowany, jakby się mogło wydawać. Przede wszystkim należy pamiętać, że organem ewidencyjnym jest Minister Gospodarki, zaś wszelkie zmiany związane z działalnością gospodarczą winno się kierować do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Rozpoczynając procedurę likwidacyjną, której skutkiem jest wykreślenie wpisu z ewidencji działalności gospodarczej, należy wypełnić formularz CEIDG-1, który w istocie jest również powiadomieniem o likwidacji dla urzędu skarbowego i urzędu statystycznego. Dokonuje się wtedy także wykreślenie firmy z rejestru REGON. Tak jak w przypadku zawieszania działalności gospodarczej, przedsiębiorca ma możliwość złożenia wniosku różnymi drogami.
Pierwszą z nich jest złożenie formularza drogą on-line (strona internetowa CEIDG). Z tej możliwości skorzystać mogą osoby posiadające podpis elektroniczny lub profil zaufany ePUAP. Drugim dostępnym wariantem jest złożenie wniosku w urzędzie gminy lub przesłanie go do dowolnie wybranej gminy listem poleconym, opatrzonym własnoręcznym podpisem wnioskodawcy, potwierdzonym przez notariusza.
Uwaga przedsiębiorco! Wniosek o wykreślenie wpisu z ewidencji działalności gospodarczej należy złożyć w terminie 7 dni od dnia trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej.
Co w przypadku, gdy działalność została zarejestrowana jeszcze w okresie, kiedy organem ewidencyjnym była gmina (tj. zarejestrowana przed 1 lipca 2011 r.)? Z wyjaśnieniem, co zrobić w takiej sytuacji śpieszy CEIDG w swojej instrukcji wypełniania wniosku. Czytamy w niej, że zazwyczaj wystarczające jest uzupełnienie i zweryfikowanie wprowadzonych danych, takich jak: data urodzenia, ZUS lub jednostka terenowa KRUS (w celu właściwego skierowania wniosku), właściwy naczelnik urzędu skarbowego, NIP i REGON i spółki cywilne (o ile jest), rachunków bankowych, kod PKD 2007 (jeżeli jest stary kod PKD 2004), adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej. Konieczność korekty wynika z faktu istniejącej różnicy pomiędzy wnioskiem złożonym ówcześnie w urzędzie gminy, a wnioskiem składanym w CEIDG.
Przedsiębiorca oprócz formularza CEIDG-1 musi także wypełnić formularz ZUS ZWUA i zanieść go do ZUS, w celu wyrejestrowania. Jeśli przedsiębiorca jest płatnikiem VAT-u, kolejnym wymogiem będzie wypełnienie dokumentu VAT-Z.
O tym, jak wygląda droga postępowania w przypadku firmy będącej płatnikiem VAT-u przeczytasz w kolejnym artykule.
Agata Skórzyńska
www.zpp.net.pl dla www.wabrzezno.com