Problemy finansowe, choroba właściciela, zdarzenie losowe – to najczęstsze przyczyny podjęcia decyzji o zawieszeniu działalności gospodarczej.
Przedsiębiorca prowadzący działalność na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEIDG) może skorzystać z udogodnienia, jakim jest zawieszenie działalności. Należy mieć na uwadze, że ów przywilej nie dotyczy pracodawców, a jedynie przedsiębiorców, tj. osób prowadzących firmę, którzy nie nawiązali stosunku pracy z pracownikiem – nie zatrudniają pracowników na umowę o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. W myśl powyższego, przedsiębiorca zatrudniający pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych może skorzystać z instytucji zawieszenia działalności gospodarczej.
Procedura zawieszenia działalności ma być alternatywą dla całkowitej likwidacji firmy.
Co daje więc przedsiębiorcy zawieszenie działalności?
Przedsiębiorca zostaje zwolniony z obowiązku opłaty zaliczek na poczet podatku dochodowego oraz zryczałtowanego podatku, nie musi również składać deklaracji VAT oraz opłacać składek do ZUS.
Uwaga! Po upływie 30 dni od zapłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne ustaje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Warto mieć na uwadze również fakt, iż okres zawieszenia działalności nie jest uwzględniany przy obliczaniu wysokości emerytury.
Tymczasowe zawieszenie następuje na wniosek przedsiębiorcy i może obejmować okres od 30 dni do 24 miesięcy. Aby rozpocząć procedurę należy wypełnić formularz CEIDG-1 i złożyć go w urzędzie gminy lub przesłać listem poleconym (list musi być opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy, potwierdzonym przez notariusza) – jeśli jesteś posiadaczem podpisu elektronicznego formularz możesz wypełnić on-line na stronie internetowej CEIDG.
Jeśli złożony wniosek będzie niepoprawny – w przypadku złożenia wniosku on-line system CEIDG poinformuje niezwłocznie o nieprawidłowościach, gdy wniosek złożono w urzędzie gminy – organ gminy niezwłocznie wezwie do korekty wniosku, na co przedsiębiorca ma 7 dni roboczych.
Podczas okresu zawieszenia przedsiębiorca ma również pewne obowiązki, przysługuje mu także pula praw. Katalog praw i obowiązków został zawarty w art. 14 a ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
W okresie zawieszenia wykonywania działalności przedsiębiorca:
- ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
- ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności,
- ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie,
- ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed jej zawieszeniem,
- wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa,
- ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem jej wykonywania,
- może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
Po upływie terminu zawieszenia przedsiębiorca zobligowany jest do wznowienia działalności gospodarczej – w tym celu należy również wypełnić odpowiedni wniosek (formularz CEIDG-1). Jeśli przedsiębiorca tego nie uczyni – jego wpis do ewidencji zostanie usunięty – inaczej mówiąc, firma zostanie wykreślona z rejestru ewidencji gospodarczej i przestanie istnieć.
Uwaga! Przedsiębiorca ma możliwość wznowienia działalności gospodarczej przed upływem okresu, na jaki zadeklarował trwanie zawieszenia. Należy jednak pamiętać, że minimalny okres zawieszenia działalności zasadniczo wynosi 30 dni, dlatego jeśli wniosek zostałby złożony przed tym terminem, to skutki prawne wynikające z zawieszenia (np. ulgi podatkowe) nie będą dotyczyć odwieszającego działalność.
Agata Skórzyńska
ZPP dla www.wabrzezno.com