Już 19 czerwca ruszy nabór wniosków do drugiej edycji programu Patent Plus. Dla małych i średnich przedsiębiorców oznacza to możliwość starania się o dofinansowanie do kosztów uzyskania międzynarodowych patentów dla swoich wynalazków i wyników prac badawczo-rozwojowych.
Program może być atrakcyjny zwłaszcza dla firm działających w branży nowych technologii, które prowadzą lub planują prowadzić biznes za granicą. Przedmiotem projektu mogą być nie tylko działania zmierzające do uzyskania patentu (na poziomie europejskim, globalnym lub tylko w wybranym kraju), ale także prace związane z uzupełnieniem stanu posiadanej wiedzy czy zebraniem danych niezbędnych do złożenia wniosku (np. analizy ekonomiczne, badania stanu istniejącej technologii czy opracowanie strategii komercjalizacji wynalazku). Całość prac nie może trwać dłużej niż 36 miesięcy. Co ważne, projekt może dotyczyć wyłącznie ochrony wynalazku za granicą.
O dofinansowanie w ramach pomocy de minimis (limit do 200 tysięcy euro na firmę przez 3 lata) mogą ubiegać się między innymi mali i średni przedsiębiorcy, będący właścicielami wynalazków, prototypów czy wyników prac badawczo-rozwojowych. Uzyskają oni dodatkowe punkty w procesie oceny wniosku, co daje im przewagę np. nad jednostkami badawczo-rozwojowymi. W samym wniosku należy precyzyjnie opisać zakres projektu oraz przedmiot ochrony patentowej, a także wykazać się potencjałem organizacyjnym i osobowym oraz doświadczeniem w realizacji podobnych przedsięwzięć. Ważnym kryterium oceny będzie możliwość praktycznego zastosowania wynalazku i jego przewaga nad obecnie stosowanymi technologiami. Dofinansowanie do pojedynczego projektu może wynieść do 800 tysięcy złotych przy maksymalnie 90% dofinansowaniu. Poziom dotacji dla przedsiębiorców uzależniony jest od zakresu projektu i wielkości firmy i wynosi: do 100% kosztów kwalifikowalnych – dla badań podstawowych (ogólne i teoretyczne prace badawcze, bez efektów gotowych do zastosowania komercyjnego), do 70% kosztów kwalifikowalnych – dla badań przemysłowych (ukierunkowanych na praktyczne i komercyjne zastosowanie wyników), do 45% kosztów kwalifikowalnych – dla prac rozwojowych (tworzenie prototypów pod kątem zastosowania komercyjnego). Koszty kwalifikowalne mogą obejmować cztery główne kategorie wydatków, tj.: wynagrodzenia osób zaangażowanych w realizację projektu, ekspertyzy i usługi doradcze, koszty operacyjne – m.in. podróże, tłumaczenia, publikacje czy opłaty urzędowe związane z wnioskowaniem o zarejestrowanie patentu, koszty ogólne – ryczałt w wysokości 8% pozostałych kosztów projektu. Wnioski w konkursie można składać do 19 lipca. Autor: Kamil Górecki Ekspert ZPP SMARTBOX.
Kamil Górecki
Ekspert ZPP
SMARTBOX
ZPP dla www.wabrzezno.com