Maj i czerwiec w naszej szkole to czas, który sprzyja organizacji konkursów wiedzy i zawodów sportowych, ukazujących nam umiejętności i talenty uczniów.
Uczniem „dwójki”, który zasłużył na szczególne uznanie, jest Jarosław Warchulski z klasy VIa, gdyż jego wiedza pozwala na osiąganie wysokich lokat w konkursach, zarówno przedmiotowych, jak i sportowych. W wojewódzkim konkursie matematycznym „Liga zadaniowa” zdobył tytuł finalisty, w powiatowym konkursie matematycznym „Zadania niespodzianki” uplasował się na III miejscu, w Międzyszkolnym konkursie historycznym wiedzy o Wąbrzeźnie uzyskał II miejsce, w powiatowym konkursie informatycznym zdobył II miejsce (na III uplasował się Patryk Retz z VIb), w biegu na 60m podczas V Igrzysk Szkół Jana Pawła II zdobył II miejsce, a kilka miesięcy wcześniej, wraz z Patrykiem Retzem, uzyskał tytuł laureata w wojewódzkim konkursie przedmiotowym z matematyki, organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, natomiast w tym samym konkursie z języka polskiego Jarek zdobył tytuł finalisty.
Inni uczniowie, a raczej uczennice klas VI a i VI c, uzyskują podobne wysokie wyniki w zawodach sportowych. Szczypiornistkami znanymi w naszej szkole są Lucyna Sobecka, Monika Engelmann, Weronika Seweryńska i Karolina Kępińska. Dziewczęta wielokrotnie wracają z pucharami i medalami ze zgrupowań sportowych. Ostatnim ich sukcesem było zdobycie I miejsca wraz ze swoją drużyną w Półfinale Pucharu ZPRP dziewcząt, który odbył się w Gnieźnie w dniach 29 – 31 maja. Ponadto Lucyna Sobecka wyróżniona została tytułem Króla Strzelców turnieju. Natomiast podczas V Igrzysk Szkół Jana Pawła II, Lucyna Sobecka zdobyła II miejsce w skoku wzwyż, a Karolina Kępińska miejsce I w tej samej dyscyplinie i miejsce II w skoku w dal.
Alicja Ratajczak z kl. VI a znana jest nam ze swych popisów krasomówczych i literackich. Dobrym przykładem jest zdobycie Nagrody Burmistrza w Powiatowym Konkursie Krasomówczym „Opowiadacze Lokalnych Historii”, zorganizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną. Opowiadając historię hotelu „Pod białym orłem”, zdobyła sobie uznanie szanownego jury oraz publiczności swą otwartą postawą, umiejętnością nawiązania kontaktu ze słuchaczami i nadspodziewanymi cechami „bajarza”.
Niezwykłymi umiejętnościami literackimi i plastycznymi pochwalić się mogą Grzegorz Dziankowski z VI c i Rafał Tylmanowski z VI a. Spróbowali swych sił w trudnej sztuce komiksu podczas III Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Sceny z życia Ojca Bernarda z Wąbrzeźna” i zdobyli następujące nagrody: Grzegorz Dziankowski Nagrodę Burmistrza, a Rafał Tylmanowski wyróżnienie. Nagrody wręczane były podczas mszy św. o beatyfikację Sługi Bożego Ojca Bernarda w niedzielę, 9 czerwca.
Swe umiejętności wokalne zaprezentowały harcerki z 74. GZ „Młode Wilki”, Wiktoria Paczkowska i Martyna Karczewska, które przygotowane przez dh. Beatę Wiśniewską „wyśpiewały” II miejsce w I Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Harcerskiej o „Wąbrzeską lilijkę”.
W sobotę – 8 czerwca podczas wręczenia nagród na wąbrzeskim Podzamczu, poznaliśmy zwycięzców VIII edycji Biegów o Grand Prix Wąbrzeźna. Wśród wyróżnionych znaleźli się także uczniowie „dwójki” i w swej kategorii wiekowej wywalczyli następujące miejsca: 100 m –Filip Karczewski – I miejsce, Oliwia Makowska i Kacper Kuśnierski – II miejsce; 150 m – Dawid Ciupak – I miejsce, Oliwia Szymańska i Mateusz Wilmowski – III miejsce; 200 m – Mateusz Laudański – I miejsce, Patrycja Morawiecka i Jan Wojnowski –II miejsce, Wiktoria Onyszczuk – III miejsce; 300 m – Nadia Laudańska, Tymoteusz Wilmowski – I miejsce, Jakub Nowak –III miejsce, Oliwia Ledwochowska – III miejsce; 400 m – Rozalia Paczkowska, Paweł Szachnitowski – I miejsce, Kacper Karczewski – II miejsce, 600 m – Lucyna Sobecka – I miejsce.
11 czerwca odbył się konkurs pt. „Spotkanie z Franklinem”. Był on podsumowaniem całorocznych spotkań w ramach Bibliotecznej Akademii Malucha, organizowanej przez MiPBP w Wąbrzeźnie dla dzieci z grup przedszkolnych. Naszą szkołę prezentowała grupa Oa pod kierunkiem p. I. Matuszewskiej. Podczas konkursu maluchy napotkały wiele niespodzianek, konkurencji i zabaw, jak np. puzzle, labirynt, zabawa w pociąg, odgadywanie tytułów. Po wysłuchaniu przygotowanej przez drużyny recytacji wierszy Juliana Tuwima, komisja konkursu wyłoniła zwycięzców i zadecydowała, że drużyna naszej szkoły w składzie: Agata Sadłowska, Mikołaj Paszek i Marta Kania zajęła I miejsce, równorzędnie z grupą „Wiewiórki” z Przedszkola Miejskiego „Bajka”.
10 czerwca odbył się finał konkursu Najlepszy przyrodnik SP2. W konkursie brali udział uczniowie klas VI, którzy w I semestrze otrzymali ocenę bardzo dobrą. Celem konkursu było wyłonienie ucznia, który najlepiej opanował wiadomości z przyrody na poziomie szkoły podstawowej. Konkurs polegał na rozwiązaniu 58 zadań przyrodniczych. Największą sumę punktów zdobył Rafał Tylmanowski z VIa i tym samym zdobył tytuł „Najlepszego przyrodnika SP2”.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!
Lidia Jabłońska